Володимир Григоренко: «Треба запобігти поширенню наркоманії спільними діями органів влади, силових структур та громадських організацій»

Сьогодні під керівництвом міського голови Володимира Григоренка відбулося засідання виконавчого комітету міської ради, під час якого обговорювалося вкрай важливе питання протидії поширенню наркоманії та боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів у нашому місті.

Начальник відділу охорони здоров’я Олена Деснова констатувала, що тенденція із поширенням наркоманії в українському середовищі набуває загрозливих масштабів.  «Наркоманія є загальною проблемою усіх без винятку країн світу та охоплює різні прошарки населення. Останнім часом середовище споживачів наркотичних та психотропних речовин по всій країні значно помолодшало, все більше з’являється молодих наркоманів. Несприятлива тенденція щодо поширення наркоманії серед дітей та молоді спричинила необхідність розробки низки державних законодавчих документів. Так, з 2000 року прийнято понад 120 нормативно-правових актів щодо здоров’я населення, зокрема боротьби з наркоманією. Пріоритетними напрямами державної політики у сфері подолання проблеми проголошено формування здорового способу життя серед дітей та молоді», – підкреслила Олена Деснова.

Вона зазначила, що протягом 2020 року в Дружківці реалізований комплекс заходів, спрямованих на протидію поширенню наркоманії. Наркологічна допомога населенню надається у медичному центрі з профілактики та лікування залежності двома лікарями вищої категорії. У 2020 році під диспансерним наглядом знаходилося 137 осіб з наркотичною залежністю, майже 76 % з яких - особи віком до 35 років, й майже 19 % - жінки. На профілактичному обліку знаходиться 313 осіб, з яких 193 особи віком до 35 років. У цілому  з приводу вживання наркотиків у місті спостерігається 450 осіб.  Протягом 2020 року взято на облік з наркозалежністю 6 осіб, на профілактичний облік - 12 осіб.  Підлітків, які вживають наркотичні речовини, на обліку не перебуває. Обов’язкові наркологічні профілактичні огляди у 2020 році пройшли та отримали сертифікати 1 990 осіб.

У Центральній міській клінічній лікарні за власним бажанням та у зв'язку із травмами протягом 2020 року обстежено на присутність алкоголю та наркотичних засобів 268 осіб. Для проведення цих обстежень використовували тести «SNIPER», придбані коштом місцевого бюджету. Також обстеження здійснюється за договорами з наркологічним диспансером м. Краматорськ та з Центральною міською клінічною лікарнею. Проведено 97 досліджень, 79 з яких коштом місцевого бюджету, 18 досліджень за рахунок НСЗУ. За направленням сектору кримінальної поліції щодо проведення огляду на стан наркотичного сп’яніння, оглянуто 16 осіб. За даними закладів охорони здоров’я міста у 2020 році звернень працівників поліції з приводу огляду неповнолітніх у заклади охорони здоров’я міста не надходило.

Для надання медичної допомоги у Центрі первинної медико-санітарної допомоги у 2020 році організовано 116 стаціонарів вдома. На це з місцевого бюджету було виділено 104,5 тис. грн. 75 хворих отримували знеболювальну терапію у таблетованій та ампульній формі за рецептами лікарів.

Регулярно проводяться заняття з вагітними в «Школі матерів» з питань шкідливого впливу наркотиків на організм людини та майбутньої дитини. На консультативних пунктах при жіночій консультації та в акушерському відділенні  проводиться  інформаційно-просвітницька робота, спрямована на підготовку молоді до самостійного життя,  відповідального батьківства та формування негативного  ставлення до вживання  наркотичних  речовин. Медичними працівниками міста протягом року проводилися лікарські лекції, медсестринські бесіди, оформлялися санбюлетені, розповсюджувалися листівки з питань запобігання наркоманії та формування здорового способу життя.

Активна робота з питань боротьби з наркоманією проводиться й в інших організаціях та закладах міста. Так, одним із пріоритетних напрямків роботи відділу поліції по лінії боротьби з незаконним обігом наркотиків є встановлення осіб, які займаються збутом наркотичних засобів та психотропних речовин, та обрання у відношенні них запобіжного заходу – тримання під вартою. У 2020 році через таку протизаконну діяльність було затримано 4 особи. На території міста проводився комплекс оперативно - профілактичних заходів, в ході проведення яких  в поточному році було виявлено та внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 50 кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків. До адміністративної відповідальності за зберігання наркотиків у невеликій кількості притягнуто 10 осіб.

У Дружківському міському відділі з питань пробації та відділі кримінальної поліції працюють консультаційні пункти. На картковому  обліку у Центрі соціальних служб  протягом  2020 року  перебувало 28 осіб з числа умовно засуджених та 1 особа, звільнена з місць позбавлення волі. Особливу  увагу  спеціалісти центру  приділяють  неповнолітнім умовно засудженим. Систематично проводиться індивідуальна та групова робота з метою підвищення відповідальності за власне життя, дії та свідомий вибір.

У навчальних закладах міста за участю лікарів-наркологів, венерологів, спеціалістів кабінету профілактики та лікування ВІЛ-інфікованих й хворих на СНІД, а також представників громадських організацій «Обери життя» та «Перемога» регулярно проводяться акції соціальної профілактики, під час яких розповсюджуються плакати, буклети, листівки, пам’ятки соціального спрямування тощо. Також у закладах освіти проходили громадські огляди з відвідуванням родин, які потребують соціального захисту: дітей з багатодітних, малозабезпечених, соціально-неспроможних сімей, сім’ї  переселенців та дітей під опікою. Постійно працює телефон «Довіри» та «Пошта довіри». Здійснюється регулярна співпраця з представниками ювенальної превенції: працівники поліції регулярно проводять роз’яснювальні бесіди з учнями  щодо профілактики вживання наркотичних речовин, правові години «Карна та адміністративна відповідальність неповнолітніх», «Відповідальність за вживання та розповсюдження наркотичних засобів» та інші. Адміністрації шкіл підтримують зв’язок з підприємцями торгових павільйонів, які розташовані поруч, з питання недопущення продажу дітям тютюнових та алкогольних виробів. Неодноразово проводились рейди-перевірки щодо дотримання продавцями законодавства з цього питання. З метою виявлення чинників ризику вживання психоактивних і наркотичних речовин керівники навчальних закладів здійснюють постійний контроль за пришкільною територією.

Закладами культури міста також проводилися профілактичні заходи (круглі столи, семінари, виставки, інші інформаційні заходи). «Секрети здоров’я. Життя без шкідливих звичок» - одна з тем, яку обговорювали під час засідання клубу «За здорове життя», що діє у бібліотеці ім. А. Чехова. У рамках Всеукраїнської  інформаційно-профілактичної акції «Відповідальність починається з мене», у березні 2020 року у всіх бібліотеках міста був оформлений куточок здоров’я «Наркоманія – дорога до СНІДу, дорога в нікуди», який містить брошури та листівки відповідного характеру. 1 грудня 2020 року у всіх бібліотеках міста та молодіжних центрах відбулася демонстрація короткометражних фільмів із зазначеної проблематики.

На сьогодні Україна посідає одне з перших місць у Європі за рівнем наркотизації населення, нараховується близько півмільйона ін’єкційних наркозалежних осіб віком від 15 до 64 років. Кожного року їхня кількість зростає на 10 – 11 %. Від 10 до 12 тисяч смертей реєструється у зв’язку з вживанням наркотиків та через злочини, скоєні у наркотичному стані. Ситуація, на жаль, погіршується. «Необхідно активізувати заходи, спрямовані на профілактику поширення наркоманії та протидії злочинності, пов’язаної з незаконним обігом наркотичних засобів у нашому місті. Ми повинні й надалі активно відпрацьовувати та вживати невідкладні та дієві міри, щоб запобігти подальшому поширенню наркоманії серед мешканців нашого міста. Це можливо зробити лише спільними та злагодженими діями органів влади, силових структур та громадських організацій», – наголосив міський голова Володимир Григоренко.