Охорона культурної спадщини Дружківки

У кожному великому чи маленькому містечку України є місця, які із задоволенням можна визначити як затишні, мальовничі та самобутні. Охайні та дбайливо доглянуті пам’ятки  історії,  археології та архітектури стають «геніями місця», зберігаючи для мешканців та гостей видимі та живі традиції, непідвладні корозії часу.

Розуміння важливості матеріального спадку та історичного середовища міст, в яких ми живемо, досить важливе питання. Адже з минулого ми отримали безцінні пам’ятки історії та культури, які є свідками економічного, суспільно-політичного, науково-технічного та культурного розвитку нашої громади. В них матеріалізована наша історія та людська творчість. І цю спадщину ми зобов’язані берегти, розумно використовувати, примножувати та як естафету передавати дітям та онукам.

Про пам’ятки  культурної спадщини Дружківки, як вони охороняються та зберігаються, говорили під час засідання виконавчого комітету міської ради, яке відбулося 03 березня 2021 року під керівництвом міського голови Володимира Григоренка. Начальник відділу з питань  культури, сім’ї, молоді, спорту та туризму Юлія Пивовар зазначила, що на виконання міської програми основних напрямків розвитку культури Дружківки на 2017-2021 роки,  в місті регулярно здійснюються заходи з реставрації пам’яток культурної спадщини та благоустрою прилеглих територій. На здійснення цих заходів у минулому році з міського бюджету було витрачено 41,7 тис. грн., на 2021 рік заплановано 65,0 тис. грн. Ще 60,6 тис. грн - з  коштів підприємств, які згідно з рішенням міської ради є балансоутримувачами пам’яток.

Так, станом на 1 лютого 2021 року у Дружківці на державному обліку перебувають 20 пам’яток  історії,  3 пам’ятки  археології та 2 пам’ятки архітектури, одна з яких  є пам’яткою архітектури національного значення – Свято-Миколаївський храм Горлівської єпархії Української Православної Церкви.  Наразі триває процедура передання-прийняття об’єктів культурної спадщини, розташованих на територіях селищних та сільських рад, які увійшли до складу дружківської міської територіальної громади. На сьогодні вже частково проведена інвентаризація об’єктів  культурної спадщини, незалежну оцінку  вартості  здійснено на 10 пам’ятках історії. Також на історичні пам’ятки та пам’ятки архітектури укладено 15 охоронних договорів. Особлива увага приділяється патронату місць поховань (могил) захисників України в роки Другої світової війни.

Комунальні підприємства міста регулярно здійснюють належний догляд за пам’ятками історії та культури, проводячи додаткові заходи напередодні державних свят та подій, пов’язаних з історією населених пунктів дружківської міської територіальної громади. Відділом освіти регулярно здійснюється ряд заходів зі збереження пам’яток історії, розташованих на території освітніх закладів міста.  Промислові підприємства також здійснюють належний догляд і своєчасний косметичний ремонт тих пам’яток культурної спадщини, які  перебувають у них на балансі.

Актів вандалізму та руйнування пам’ятників у 2020 році зафіксовано не було. Запобіганню вандалізму та руйнуванню пам’ятників сприяє проведення міських тематичних заходів за участю  школярів, студентів  та інших членів дружківської громади міста. Виховну роль відіграє також залучення дітей  та молоді до дослідницької краєзнавчої діяльності, заходів з благоустрою пам’ятних місць та  участі у традиційному марш-параді з проведенням Ритуалу Пам’яті – покладанням квітів та збройним салютом біля місць поховань воїнів Другої світової війни під час святкування Дня перемоги над нацизмом. Ефективним заходом проти вандалізму є також належне патрулювання пам’яток історії правоохоронними органами.

Підсумовуючи, очільник міста Володимир Григоренко доручив відповідальним за цей спектр роботи продовжувати здійснення заходів з проведення інвентаризації  пам’яток та  укладання охоронних договорів на об’єкти культурної спадщини протягом 2021 року, балансоутримувачам пам’яток продовжити  роботи  з реставрації та благоустрою прилеглих до них територій, а фінансовому управлінню міської ради здійснювати  фінансування ремонтно-реставраційних робіт та інвентаризацію пам’яток культурної спадщини у межах кошторисних призначень.

У публікації  використовувались матеріали дружківських фото-художників, що розміщені у соціальних мережах.

 

8454511.jpg

IMG_20201122_101349.jpg

FB_IMG_1604252893351.jpg

FB_IMG_1584305149396.jpg

4865451565.jpg

454654564.jpg

29597468_571217766571872_6504851348482439257_n.jpg