До відома

Брифінг «Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель міста Дружківка»

31 травня 2017 року відбувся брифінг «Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель міста Дружківка», який для представників місцевих ЗМІ провів начальник відділу земельних ресурсів виконавчого комітету Дружківської міської ради Сергій Петрусенко.

В першу чергу він зазначив, що практичне здійснення земельної реформи, упровадження приватної власності на земельні ділянки і платний характер використання землі вимагає створення економічного  механізму регулювання земельних відносин, важливим елементом якого є оцінка землі.За його словами грошова оцінка, яка в умовах перехідного періоду до ринкової економіки дає можливість провести першочергову приватизацію земельних ділянок, створити об’єктивну основу для оподаткування земель має велике значення в створенні економічних принципів регулювання земельних відносин.

Прийняті на державному рівні ряд законодавчих актів про плату за землю, про оцінку земель, про приватизацію земельних ділянок дозволили ввести грошову оцінку в правове поле регулювання земельних відносин. Тож начальник відділу земельних ресурсів назвавгрошову оцінку одним із ключових елементів у реалізації державної політики оподаткування і ціноутворення.

Сферу застосування грошової оцінки земель визначає Земельний Кодекс України, Податковий Кодекс України, Закон України «Про оцінку земель» та «Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів». Сергій Петрусенко зазначив, що відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 – 7 років. У межах міста Дружківка така оцінка проведена в 2009 році, введена в дію з 01.01.2010 року.

Сергій Петрусенко звернув увагу, що з часу виконання попередньої нормативної грошової оцінки, відбулися значні зміни. У розвиток інфраструктури здійснено капіталовкладення для будівництва і реконструкції вулично-дорожньої мережі, будівництва та реконструкції існуючих мереж вуличного освітлення, інженерної підготовки території і благоустрою. Значно збільшилася кількість земель комерційного використання та суттєво змінилися показники на ринку нерухомості.

Враховуючи те, що термін її дії спливає, у березні 2016 року Дружківською міською радою прийнято рішення про проведення нормативної грошової оцінки земель. Робота виконана Донецькою регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру». Розроблена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Дружківка пройшла експертизу в Держгеокадастрі України, про що є відповідний позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації, та затверджена рішенням Дружківської міської ради. Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель передбачається з 01.01.2018 року.

Відповідно до ст. 5 Закону України «По оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру:земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності,втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад   50   гектарів   для   розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Також начальник відділу земельних ресурсів акцентував на тому, що відповідно до ст. 286.2 Податкового кодексу України у разі затвердження нової грошової оцінки земель разом з податковою декларацією подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зазначена довідка є адміністративною послугою і надається через Центр надання адміністративних послуг безоплатно. Також наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 489 затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.

Прихована загроза нового порядку стосується земель, інформація про які не була внесена до відомостей Державного земельного кадастру та тих, стосовно яких у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки (2010 рік). Для таких земель при розрахунку НГО застосовується коефіцієнт функціонального використання (Кф) 2.0. Для більшості видів земель цей коефіцієнт суттєво вищий за той, що відповідає цільовому призначенню ділянки.

Для того, щоб уникнути неприємних наслідків у вигляді застосування коефіцієнту 2.0, необхідно заздалегідь перевірити повноту інформації про земельну ділянку у відомостях Державного земельного кадастру та в разі потреби доповнити її.

Якщо раніше витяг з Державного земельного кадастру вже отримувався, то потрібно звернути увагу на поле «цільове призначення» на першій сторінці витягу – воно повинно містити цифровий код у форматі ХХ.ХХ, а формулювання цільового призначення повинно збігатись із передбаченою Класифікацією видів цільового призначення земель 2010 року. Як пояснив Сергій Петрусенко, відсутність будь-якого цифрового коду або наявність коду у іншому форматі (наприклад, Х.Х або Х.ХХ.Х, що характерне для Українського класифікатору цільового використання землі 1998 року) – означає високий ризик застосування коефіцієнту 2.0 при отриманні нового витягу з НГО.

Також він зазначив, що якщо витяг з Державного земельного кадастру не отримувався або отримувався давно, то варто перевірити інформацію про земельну ділянку на публічній кадастровій карті. Якщо пошук земельної ділянки за кадастровим номером не дає жодних результатів або якщо в інформації про земельну ділянку не зазначений код цільового призначення у форматі класифікації 2010 року, то це також означає високий ризик застосування коефіцієнту 2.0.

У зазначених випадках до отримання нової НГО земельної ділянки рекомендується доповнити відомості Державного земельного кадастру про земельну ділянку, звернувшись до місцевих органів Держгеокадастру. Враховуючи, що ці дії потребують деякого часу, начальником відділу земельних ресурсів було рекомендовано заздалегідь потурбуватись про врегулювання зазначеного питання.

Додатково нагадуємо, що у 2017 році закінчується термін дії великої кількості договорів оренди землі. Тому, щоб уникнути негативних наслідків, що можуть виникнути у разі недотримання строків поновлення договору, рекомендуємо завчасно (2 – 3 місяці) до закінчення договору оренди розпочати дії щодо процедури поновлення договору.

Отримати додаткову інформацію по даному питанню Ви можете у відділі земельних ресурсів (кабінет 114, 110 виконкому, тел. 42560) та у відділі у м. Дружківці міжміського управління Держгеокадастру у мм. Краматорську та Дружківці   ГУ Держгеокадастру у Донецькій області ( кабінет 113,120 виконкому тел. 43165).