Патронатна сім’я – новітня форма сімейного виховання в Україні

Не завжди щаслива родинапризначена людині з народження. Досить часто нам доводиться чути зовсім не співзвучі два слова – гірке дитинство. Важко уявити, що це таке, тим людям, які виховувались у повноцінних сім'ях. Щоб допомогти дітям знайти свій будинок, родинне тепло та турботу, необхідно активно пропагувати та розвивати сімейні форми влаштування дітей, що знаходяться в державних установах та сприяти поступовому переходу від інституційних форм опіки над дітьми до альтернативних форм догляду та виховання дітей в сімейному середовищі.

Досвід показує, що діти, передані з державних установ в сім'ї, стають більш успішними, так як відчувають себе потрібними та захищеними. В результаті вони отримують соціальний досвід формування відносин, відмовляються від шкідливих звичок та формують позитивний погляд на світ.

У даний час в Україні запроваджено пілотний проект із створення патронатних сімей, які оселять дітей, вилучених у біологічних батьків або тих, які з якихось причин залишилися без опіки. В Донецькій області для реалізації цього проекту були обрані два міста - Дружківка та Маріуполь.

12 вересня 2017 року під час чергової прес-конференції заступника міського голови Наталі Слесаренко обговорювалися питання щодо ходу виконання проекту зі створення патронатних родин в місті Дружківка. Заступник міського голови зазначила, що в місті вже є родина, яка відгукнулася та згодна взяти на себе тимчасовий обов'язок по вихованню дітей, які опинились в складних життєвих ситуаціях. В даний час члени цієї небайдужої родини проходять курс навчань у Харкові. Слід зазначити, що проходження курсу навчання є обов'язковою умовою для патронатних вихователів, так як за час перебування дитини в родині, вихователь повинен не тільки дати йому тимчасовий притулок, але і допомогти подолати труднощі та вміти взаємодіяти із родиною дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах.

Більш докладніше про те, що ж таке патронажні родини та хто може стати  патронатним вихователем, які документи треба подавати кандидату у патронатні вихователі та яку роботу він повинен проводити під час перебування дитини у його родині розповіла головний спеціаліст у справах дітей Тетяна Мельниченко. Вона зазначила, що патронатна сім'я - це спеціально навчені люди, які на нетривалий час беруть дитину на виховання до себе в сім'ю. «Якщо проаналізувати поняття патронату на предмет того, чи це робота чи сім'я, то можна сказати, що це робота, яку ти виконуєш вдома. Держава наймає батьків для виховання дітей, але ставить свої чіткі вимоги: професіоналізм, забезпеченість і любов до дитини», - зазначила головний спеціаліст служби у справах дітей.

Дитина може перебувати в такій родині від трьох місяців до півроку. За ці кілька місяців, поки вилучені діти знаходяться в патронатній сім'ї, соціальні служби працюють з біологічними батьками для усунення складних життєвих обставин, що призвели до вилучення дітей. Якщо ці обставини подолано, діти повертаються в біологічну родину. У разі неспроможності батьків виконувати свої функції, їх позбавляють батьківських прав, а дітей влаштовують до інших форм сімейного виховання: усиновлення, опіка, прийомна сім'я чи дитячий будинок сімейного типу.

За тимчасове виховання чужих дітей патронатна сім'я отримує заробітну плату, виховання визнається надомною роботою, тому період патронату зараховується в стаж. Матеріальна підтримка патронажних сімей не тільки дешевше будівництва та утримання казенних дитячих установ, але, і це головне, - забезпечує кинутим дітям те, що для них важливіше всього на світі і те, без чого вони не виростуть нормальними людьми - сімейні тепло і ласку.