Дружківка готова допомагати безхатченкам

Соціальні дослідження називають п'ять основних причин, через які наші співгромадяни отримують статус бездомного з усіма  «принадами вільного та незалежного життя» - голод, холод, поневіряння, хвороби.

За різними оцінками, від третини до половини бездомних втратили житло у результаті тюремного ув'язнення. Кількість бездомних постійно поповнюється за рахунок «національних кадрів», які звільняються з місць позбавлення волі. Слідом за тюремним ув'язненням різні аналітичні служби називають у якості причин бездомності «втрату житла з різних причин».

Ще одна велика група серед бездомних - це ті, хто опинився на вулиці у результаті сімейних проблем. Безумовно, у цих людей є родичі: колишня дружина або чоловік, діти - але, пам'ятаючи старий конфлікт, вони геть відмовляються прийняти колишнього члена сім'ї або хоч чим-небудь допомогти йому. Більшість бездомних опиняються на вулиці у результаті втрати роботи. Є й така категорія наших співгромадян, яких можна назвати ідейними бездомними. Психологи стверджують, що «особистий вибір» на поневіряння - одна з форм психологічного захисту. Людину життя довело до бездомності, але він відчуває себе більш комфортно, коли говорить, що це його власне рішення. Насправді виглядає все більш прозаїчно: життя зробило йому пропозицію, від якої він не зміг відмовитися.

У Дружківці на вул. Індустріальній,14, вже багато років діє Центр обліку та нічного перебування бездомних громадян, де людина, що має потребу, може отримати ночівлю, харчі та теплий одяг, відновити документи, а також отримати соціальну, гуманітарну, психологічну, медичну та правову допомогу. Центр розрахований на 22 ліжко-місця. Максимальний термін перебування підопічних у Центрі складає 6 місяців.

Як розповіла під час засідання виконавчого комітету міської ради директор Центру Наталя Григоренко, з початку 2019 року на облік було поставлено 89 осіб. Зареєстровані у Центрі (прописка) – 27 осіб. Також вона зазначила, що усі клієнти в обов’язковому порядку проходять медичний огляд і при виявленні різних захворювань направляються до міських  лікарнь.

Найбільш «жахливий» час для бездомних - це холодна пора року. Тривале перебування на вулиці при низькій температурі не сприяє збереженню здоров'я. Статистика захворюваності бездомних вельми красномовна. Тому осінньо-зимовий період є найбільш напруженим у роботі Центру. З настанням холодів клієнтів стає більше. Центр ґрунтовно підготувався до їх прийому й у негоду може розгорнути додаткові 9 ліжко-місць у холах і коридорах. У холодний період додатково готується гаряча їжа. З початку 2019 року було надано 613  обідів, в  організації яких допомагають Протестантська Церква «Нове покоління», приватні підприємці та небайдужі мешканці міста – волонтери. Центром заздалегідь заготовлені різні крупи, овочі, консервація. Постійно поповнюється банк теплого одягу та взуття. У цьому також допомагають дружківчани, магазини «секондхенд» та релігійні організації. «Речі приносять у Центр майже кожен день, за що величезна подяка. Але все ж Центр має потребу у зимовому чоловічому одязі та взутті, шкарпетках, головних уборах», - зазначила Наталя Григоренко.

У денний час 1-2 рази на тиждень співробітники та волонтери патрулюють вулиці міста з метою виявлення бездомних осіб. З початку року було виявлено  10 осіб. Силами клієнтів і співробітників Центру проведений поточний ремонт у спальнях, коридорах та кухні. У Центрі всі вікна пластикові, утеплені запасні виходи. У достатній кількості є ліжка та постільна білизна. Проблемою залишається працевлаштування клієнтів на постійне місце роботи, а також влаштування їх на постійне місце проживання. З кожним підопічним ведеться робота з його реабілітації у суспільство, роз’яснювальна робота з родичами клієнтів про гуманне ставлення і можливість повернення у сім’ю.

На розв’язання проблем бездомних спрямований Закон України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», яким передбачено утворення місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування закладів соціального захисту для бездомних громадян, зокрема, центрів обліку бездомних громадян, будинків нічного перебування, соціальних готелів, де цим громадянам будуть надаватися необхідні соціальні послуги.