Безпритульні тварини. У Дружківці знайшли шлях розв’язання проблеми

У кожному українському місті чи селі можна зустріти хоча б одну собаку, яка спить на зупинці громадського транспорту або бігає по території місцевого ринку. Іноді бачиш цілу зграю тварин, які спокійнісінько лежать на квітниках або біля магазинів, де іноді їх підгодовують.

Та час від часу люди починають скаржитися, що собаки можуть бути агресивними і нападати на людей. Тоді громадяни нарікають, що місцева влада нічого не робить по вирішенню цієї проблеми. Та коли починається відлов безпритульних тварин, відразу з’являються зоозахисники, які протестують проти жорстокого поводження з тваринами.

У Дружківці знайшли «золоту» середину у подоланні цієї проблеми. У серпні цього року був укладений договір на надання послуг з відлову безпритульних тварин з ФОП Лупальцов О.С. Даним договором передбачений виїзд бригади на місце відлову, безпосередньо сам відлов, ветеринарна обробка, стерилізація, післяопераційна перетримка протягом 7 діб, кліпсування та повернення тварин замовнику або розміщення агресивних чи хворих тварин у притулку. Загальна сума договору склала 250 тис. грн. На цю суму планується виконати відлов та обробку 100 тварин. Перший виїзд бригади вже відбувся, було відловлено 19 голів, частину яких повернуто у місто, 7 тварин залишилося в притулку.

Що стосується бездомних котів, то їхня кількість не критична. Здебільшого вони живуть у дворах багатоповерхівок. Там люди їх підгодовують. А для кошенят частіше знаходяться господарі.

Щодо утримання притулків для тварин, як це робиться за кордоном, то українські законотворці переклали цю відповідальність та місцеві органи влади. Таким чином держава самоусунулася, зробивши вигляд, що проблема вирішена. На утримання притулків для бездомних тварин у європейських країнах щороку з державного бюджету витрачається від 100 до 150 тисяч євро. Поповнюються ці «запаси» за рахунок податку на утримання тварин. Він платиться у місцеві бюджети і цей податок доволі високий. У нас такого місцевого податку немає. Чи готові українські місцеві бюджети витратити на утримання притулків для тварин від 2,5 до 3 мільйонів гривень щорічно — питання.

 

Головна причина, чому тварини опиняються на вулиці — безвідповідальність людей. Тому в Європі підійшли до вирішення проблеми безпритульних тварин, поклавши велику відповідальність на їх власників. Усі тварини мають бути зареєстровані, з чіпами, де вказується усі дані про господаря тварини. До того ж, перш ніж завести тварину, потрібно заплалити за неї чималий податок. В залежності від країни він складає від 130 до 150 євро. Такі правила діють у Франції, Німеччині, Швеції, Норвегії, Британії, Нідерландах тощо. Це часто зупиняє тих людей, які хочуть придбати тварин тільки задля задоволення. Ще у європейських країнах запроваджені великі штрафи для господарів, які не доглядають за тваринами, особливо коли останні опиняються на вулиці. А у деяких країнах за недогляд за твариною або жорстоке поводження можуть навіть ув’язнити. Такий рівень відповідальності значно знижує кількість тих, хто хоче завести вдома тварину.

 

Закон є, а відповідальності немає

 

Закон України щодо поводження з тваринами передбачає зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сьогодні за жорстоке поводження з тваринами — знущання чи побої, які завдали тварині фізичного болю, людина може бути оштрафована від 3400 до 5100 гривень. Також у господаря можуть забрати тварину, якщо їй загрожує небезпека. За Кримінальним кодексом України за жорстоке поводження з тваринами можна сісти у в’язницю на строк від 6 місяців до 3 років. Якщо злочин вчинений у присутності неповнолітнього, то строк ув’язнення може бути до 5 років. Тільки в Україні випадки осудження винних у жорстокому поводженні з тваринами поки що поодинокі.

 

Як кожен з нас може допомогти бездомним тваринам

 

Візьміть безпритульну тварину додому. За словами експертів, такі тварини найвідданіші. Вони стануть добрими друзями на довгі роки. Також кожен може підтримати дорбочинністю будь-який притулок для тварин в Україні. Більшість з них утримуються за фінансової підтримки небайдужих людей. Стань одним з них. Знайшов бездомну кішечку чи песика, а не можеш взяти? Сфотографуй тварину і вистав фото в інтернет. Можливо знайдеться для неї господар. Перш ніж купувати тварину, зайди на офіційний сайт будь-якого притулку і, можливо, ти знайдеш друга, якого шукаєш.