Тиждень енергозбереження у Дружківці

Восени та взимку у всіх нас є бажання відчувати себе захищеними від холоду та непогоди, мати теплі домівки й комфортні умови праці та відпочинку. З кожним роком, в умовах зростаючого дефіциту енергоресурсів та постійного підвищення їх ціни, питання енергозбереження та ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів набувають все більш важливого значення.

У наш час все частіше використовується поняття «енергоефективність», «енергозбереження», але чи кожен із мешканців нашого міста розуміє що це таке? На початку опалювального сезону у Дружківці стало вже традиційним проведення Тижня енергозбереження, під час якого серед мешканців міста проводиться роз’яснювальна робота з питань енергозбереження, проходять тематичні уроки, бесіди, лекції, конкурси серед учнів та молоді, орієнтовані на пропаганду енергозбереження та раціонального використання паливно–енергетичних ресурсів, питної води, а також альтернативних джерел енергії (соціальна реклама на біг-бордах, міському транспорті тощо).

Фахівці вважають, що до 40 % енергії в побуті можна заощадити простими і безкоштовними заходами й кожна окрема людина може зробити на своєму робочому місці чи вдома скромний внесок до загальної справи енергозбереження. Адже, розумне та ефективне використання енергоносіїв в побуті не тільки зменшує витрати в бюджеті кожної родини, а й зміцнює економічний стан країни. І чим раціональніше ми використовуємо тепло та електричну енергію, тим менше втрачається природних ресурсів, зберігається довкілля від забруднень.

Сьогодні ми поговоримо про те, які ж бувають корисні, прості, безкоштовні або малозатратні заходи, що призводять до заощадження електроенергії. Адже з кожним роком виробництво палива і енергії нам всім все дорожче обходиться. При цьому люди починають чітко усвідомлювати, що безглузде марнотратство енергії і, зокрема, електроенергії або невміле користування енергетичними пристроями не тільки нераціонально, але й б'є по кишені, й чим далі, тим сильніше. Кожній родині цілком під силу практично наполовину скоротити споживання електроенергії в побуті без істотного збитку для комфорту людини, якщо засвоїти ряд корисних правил і систематично їх виконувати. Про ці поради потрібно пам'ятати кожен день. Вони не складні та не вимагають багато часу для їх виконання, але якщо не забувати їх дотримуватися, то можна значно скоротити споживання електроенергії у вашому домі й зменшити витрати на її оплату.

Найпростіший та ефективний спосіб економії електроенергії — не забувати завжди вимикати за собою світло там, де воно не потрібно: йдучи з дому, не залишати марно працюючими електроприлади та освітлення, не допускати тривалого освітлення порожніх приміщень. А їдучі на довгий час (наприклад, у відпустку) рекомендуємо знеструмити (витягнути вилки з розеток) всі споживачі електричного струму. Цей захід не тільки гарантує вам, що який-небудь прилад буде марно витрачати електроенергію, припустимо, в режимі «очікування», а й забезпечить пожежну безпеку в будинку під час вашої відсутності. Тримайте в чистоті лампи і плафони. Бруд і пил, що накопичується на них, може знизити ефективність освітлювального приладу на 10-30%. Особливо часто забруднюються світильники і лампи на кухнях з газовими плитами. Ваші вікна повинні бути чистими. Брудні вікна «крадуть» природне світло, що потрапляє до вас в оселю. І тоді доводиться включати штучне освітлення та витрачати при цьому електричну енергію. Брудні або запилені вікна можуть знижувати природну освітленість в приміщенні до 30%. Намагайтеся забезпечувати більш низький рівень загального освітлення, коли ви використовуєте місцеве освітлення. Тобто коли ваше робоче місце інтенсивно висвітлюється іншим світильником, припустимо, настільною лампою або торшером. Не заважайте проникненню природного світла в приміщення: не закривайте його без необхідності штори днем, не ставте на підвіконня великі рослинами, стежте за чистотою вікон і т.п.

Подивіться, де у вашому будинку можна замінити просту лампу розжарювання на компактну світлодіодну лампу. Пам'ятайте, лампу потрібно підібрати так, щоб вона підходила до світильника: мала той же цоколь, що і лампа розжарювання, вміщалася в світильник за своїм розміром. Найбільш ефективна заміна ламп розжарювання на енергозберігаючі компактні світлодіодні лампи в тих місцях, де світло горить постійно, а включається / вимикається рідко. Заміна ламп розжарювання на сучасні енергозберігаючі лампи в середньому може знизити споживання електроенергії в квартирі в 2 рази. Щодо порад використання побутової техніки, без якої ми вже не уявляємо свого повсякденного життя, то вони будуть наступні.

Аудіовідеотехніка. Йдучи з дому надовго (або лягаючи спати на ніч), вимикайте не тільки світло, а й електроприлади, що знаходяться в режимі «очікування»: телевізор, музичний центр, DVD-програвач, це дозволить знизити споживання електроенергії. Намагайтеся не ставити побутову техніку близько до приладів, що виділяють тепло (наприклад, батарея опалення), не рекомендується також встановлювати їх в ніші, присувати занадто близько до стіни і накривати чим-небудь при роботі. Ці прилади не люблять теплі місця в будинку, тому що вони самі виділяють тепло. Надлишок тепла завжди шкідливий для будь-якого приладу. Встановлюйте телевізор в рівномірно освітленому місці, це дозволяє встановлювати регулювання яскравості і контрасту на більш низький рівень. Це відноситься також і до моніторів комп'ютера. Цей захід дозволяє зберегти до 5% електроенергії.

Комп'ютерна техніка. Все що випускаються на сьогоднішній день комп'ютери підтримують режим енергозбереження. При правильному налаштуванні цього режиму можна досягти до 50% економії електроенергії. При цьому спочатку монітор автоматично переходить в режим очікування, якщо протягом декількох хвилин на ньому не проводилася робота. Цей режим набагато економніше повного робочого режиму роботи. А ще через деякий час, якщо робота так і не поновлювалася, в режим очікування переходить і комп'ютер. Це ще більш економний режим.

Мобільні пристрої. Не залишайте зарядний пристрій для мобільного телефону, фотоапарата, плеєра, ноутбука і т.п. включеним в розетку, коли там не заряджається електроприлад. Зарядний пристрій при цьому все одно споживає електричну енергію, але використовує його не на зарядку, а на нагрів. Коли зарядний пристрій підключено до розетки постійно до 95% енергії використовується даремно.

Пилосос. Для ефективної роботи пилососа має велике значення своєчасна заміна або очищення пилозбірника. Не забувайте також міняти або чистити фільтри очищення повітря. Забиті пилом пилозбірник і фільтри ускладнюють роботу пилососа, зменшують тягу повітря і збільшують енергоспоживання пилососа до 40%.

Електроплита. При виборі посуду для приготування їжі, яка не відповідає розмірам конфорки електроплити, втрачається 5-10% енергії. Для економії електроенергії при використанні електроплит застосовуйте посуд з нескривленими дном, яке дорівнює або трохи більше діаметра конфорки. При приготуванні їжі закривайте каструлю кришкою. Швидке випаровування води подовжує час готування на 20-30%, і, відповідно, на стільки ж збільшується витрата електроенергії на приготування. Після закипання їжі перемикайтеся на низькотемпературний режим готування. Адже якщо вода вже закипіла, то вона вище     100°С не нагріється, а буде випаровуватися. Блюдо скоріше не приготується, а електроенергії на його приготування буде витрачено більше.

Електрочайник. Важливо своєчасно видаляти з електрочайника накип. Накип утворюється в результаті багаторазового нагрівання і кип'ятіння води і має малу теплопровідність, тому вода в посуді з накипом нагрівається повільно, а електроенергії витрачається більше.

Пральна машина. Головна умова раціональної експлуатації пральних машин - не перевищувати норми максимального завантаження білизни. Слід уникати і неповного завантаження пральної машини: перевитрата електроенергії в цьому випадку може скласти 10-15%. Рекомендується кожен раз сортувати білизну перед пранням, і в разі слабкої або середнього ступеня забруднення відмовитися від попереднього прання. При неправильної програмі прання перевитрата електроенергії - до 30%.

Холодильник, морозильна камера. Холодильник ставте в прохолодне місце, ні в якому разі не поруч з плитою. Якщо температура в кімнаті, де стоїть холодильник, досягає 30ºC, то споживання ним електроенергії подвоюється. Чи не кладіть теплі продукти в холодильник, дайте охолонути їм до кімнатної температури. Своєчасно розморожуйте морозильну камеру при утворенні в ній льоду. Товстий шар льоду погіршує охолодження заморожених продуктів і збільшує споживання електроенергії.

Кондиціонер. Робота кондиціонера повинно здійснюватися при закритих вікнах і дверях. Інакше кондиціонер буде охолоджувати вулицю або інші приміщення, а там де необхідна прохолода буде жарко. При цьому електроенергія витрачається на роботу кондиціонера буде витрачатися даремно.

Опалювальні прилади. Чи не застосовуйте електроопалювальними агрегати в будинку, якщо в тому немає гострої необхідності. Краще проведіть цілеспрямовану роботу по утепленню вікон і дверей. Батареї опалення будуть ефективно обігрівати приміщення, якщо за ними встановити тепловідбиваючі екрани і не закривати їх щільними шторами.

Корисні електротехнічні пристрої. Допомагають економити електрику світлорегулятори (диммери). Ці пристрої ставляться замість звичайного вимикача і регулюють яскравість світла ламп. Коли Ви читаєте, обідаєте, відпочиваєте або розважаєтесь, рівень освітлення повинен відповідати кожному з цих занять. Наприклад, якщо Ви дивитеся телевізор і Вам не потрібно яскраве освітлення в кімнаті, то поверніть рукоятку світлорегулятора і «пригасити» світло. Існують також безшумні диммери, з можливістю управління з декількох точок або дистанційно за допомогою пульта. Зверніть увагу, що вбудований режим плавного включення і виключення виключає шкідливий вплив на очі раптової і яскравим спалахом сету. Ще одна перевага диммеров полягає в тому, що вони продовжують термін служби ламп, проте деякі енергозберігаючі лампи не призначені для роботи в світильниках з світлорегулятором. За допомогою імпульсних реле здійснюється управління освітленням з декількох місць. Безумовно, дуже зручно, увійшовши в квартиру, включати світло на шляху свого проходження: в коридорі, кухні, вітальні. А ще Вам не доведеться оббігати все приміщення, щоб вимкнути світло, - досить натиснути кнопку біля ліжка, і світло у всій квартирі згасне.

Дружківська міська рада та її виконавчий комітет звертається до усіх мешканців міста - ощадливо використовуйте електроенергію, тепло, воду, природний газ: утеплюйте вікна, двері, під'їзди своїх домівок, регулюйте споживання енергоносіїв, запобігайте їх марнотратному використанню не лише під час Тижня енергозбереження, а повсякденно і повсякчас. Споживаймо природні ресурси розумно!