Дружківська громада долучилася до глобальної ініціативи ООН Жінки «Безпечні міста та безпечні громадські простори для жінок і дівчат»

ООН Жінки в Україні у партнерстві з Міжнародним Благодійним Фондом «Українська фундація громадського здоров’я» представили результати аудиту безпеки громадських місць у Дружківській громаді. Аудит безпеки проводився за методологією ООН Жінки «Безпечні міста та безпечні публічні простори для жінок та дівчат» у межах реалізації проєкту «Сприяння безпеці громад та запобігання насильству в громадських місцях на Сході Україні».

Протягом лютого - березня активні мешканки та мешканці громади, спільно з мобілізаторкою громади, представниками влади та поліції працювали над визначенням ключових проблем безпеки громади та шляхами їх вирішення. В межах дослідження було проведено аналіз законодавства та місцевих розпоряджень, шість фокус-групових дискусій з жінками та дівчатами різних вікових категорій та аудити безпеки за чотирма обраними активістами маршрутами в межах громади.

19 квітня представникам влади і громади було представлено напрацьовані результати. Згідно аудиту безпеки, ключовими проблемами для жінок та дівчат в громаді є:

- недостатнє, а іноді і зовсім відсутнє  вуличне освітлення, як у самій Дружківці, так і в селах ОТГ;

- велика кількість закинутих будинків та недобудов на території громади, де можливі напади;

- віддалені та ізольовані об’єкти громадського користування з обмеженою видимістю;

- перешкоди для вільного та безпечного пересування, включаючи зруйновані сходинки, відсутність тротуарів, пошкодження покриття доріг;

- місця продажу та розпиття алкогольних напоїв;

- відсутність адресних вказівників на будинках та мала кількість зупинок громадського транспорту;

- недостатнє патрулювання території громади у вечірній та нічний час.

      Цей перелік не є вичерпним, проте він чітко показує, які саме проблеми заважають громаді бути безпечною.  Наступним кроком для Дружківки стане розробка місцевої цільової програми з безпеки, яка включить вирішення всіх виявлених в ході аудиту небезпечних локацій.

Для врахування потреб кожного мешканця громади, до розробки програми буде залучено різні вікові та соціальні верстви населення. Метою програми є створення безпечного громадського простору для жінок і дівчат громади, шляхом впровадження моделей і підходів щодо запобігання і протидії  насильству за ознакою статі, у тому числі сексуальному насильству, сексуальних домагань та подолання гендерних стереотипів.

    Глобальна флагманська ініціатива ООН Жінки «Безпечні міста та безпечні публічні простори для жінок та дівчат» спрямована на посилення законодавства та політик у сфері запобігання та реагування на сексуальне насильство та сексуальні домагання щодо жінок та дівчата у громадських місцях. В рамках ініціативи, міста-учасники приймають міські та транспортні плани, що включають потреби жінок та чоловіків, та реалізовують ініціативи, спрямовані на зміну соціальних норм у питаннях гендерної рівності. Понад 50 міст з усього світу вже запустили комплексні програми в рамках ініціативи.

   Нагадаємо, що першим містом в Україні, яке реалізує Глобальну Флагманську ініціативу ООН Жінки щодо безпечних міст та безпечних громадських просторів для жінок і дівчат стало Рубіжне, Луганської області. Програма була розроблена впродовж 2019 року та прийнята у травні 2020 року.

Станом на сьогодні, аудити безпеки проведені ще в 9 громадах Луганської, Донецької та Запорізької областей, 3 (три) з них вже прийняли бюджетні цільові програми з безпеки – це Комиш-Зоря Запорізької області, Торецьк, Донецької області та Новоайдар, Луганської області. Використання методології Глобальної ініціативи «Безпечні міста та безпечні громадські простори для жінок і дівчат» дає можливість долучитися до кращих практик світового рівня у впровадженні гендерно-чутливих програм та організації безпечного життєвого простору для жінок, чоловіків, хлопчиків та дівчат, які проживають на території громади.

Проєкт реалізується в рамках Програми ООН із відновлення та розбудови миру, який

реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС),

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.