Голокост…Те, що не підвласне забуттю

У Дружківці з’явилося  особливе місце  - пам’ятна дошка, присвячена землякам-євреям, безжалісно розстріляним у роки окупації.

Напередодні Дня пам’яті та примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Дружківці біля будівля Державного навчального закладу  «Дружківський професійний ліцей» відкрили  дошку жертвам Голокосту. Ініціатором створення пам’ятного знаку виступив депутат міської ради, представник місцевої єврейської громади Євген Фіалко.

Жертвами Голокосту вважаються 6 мільйонів євреїв Європі, де разом з 4,5 мільйонами дорослих, було знищено 1,5 мільйони дітей. Кожна четверта жертва Голокосту проживала на території України. Тож нацистами знищено близько 1,5 мільйони українських євреїв! На наших землях під час окупації відбувся так званий «Голокост від куль»: людей не вивозили до таборів смерті, більша частина була розстріляна фактично біля своїх домівок, на околицях населених пунктів у балках чи на звалищах. Разом з євреями знищувались радянські підпільники та  партизани…

У Дружківці місцем реєстрації євреїв перед стратою була споруда Профучилища (зараз Державний навчальний заклад «Дружківський професійний ліцей»), куди люди приходили цілими родинами, з документами та особистими речами… Звичайно,  справжньої причини виклику ніхто не називав…. За спогадами дружківчан, що пережили війну, регулярно щосуботи з лютого 42-го по травень 43-го  відбувалась страта євреїв  на території шлакових відвалів між машинобудівним заводом  і  заводом металевих виробів. Дітей тж вбивали намащуючи губи отруйною речовиною. Спогади наших земляків  свідчать про те, що після звільнення міста від окупації, у вересні 1943 року, поховання було виявлено. Усі ці факти зібрані та досліджені місцевими істориками та краєзнавцями. Вагомий особистий внесок у справу вивчення Голокосту зробила заслужений учитель України, історик та краєзнавець Ніна Георгіївна Макарова.

До присутніх звернувся міський голова Володимир Григоренко: «Я вдячний місцевим історикам та краєзнавцям, депутату міської ради, юним дослідникам, всім, хто сьогодня по крихтах збирає залишки пам'яті. Необхідно зберегти всі спогади для майбутніх поколінь, а цей пам'ятний знак допоможе зберегти всю правду про жертв жахливого злочину під назвою Голокост». Разом з переможницею конкурсу «Конвой 77» дослідження долі українських євреїв, що загинули у Франції, Тетяною Скачковою міський голова відкрили пам’ятну дошку.

За єврейською традицією на знак поваги до померлих присутні на заході  поклали до пам’ятного місця каміння, виклавши його у формі Зірки Давида, віддавши  шану жертвам Голокосту.

IMG_4827.JPG

IMG_4830.JPG

IMG_4837.JPG

IMG_4850.JPG

IMG_4860.JPG