У Дружківці обговорили стан роботи з питання обліку, збереження та заселення безхазяйного житла

Одна з проблем, з якою стикається майже всі територіальні громади, - це порожні занедбані житлові будинки, квартири та земельні ділянки. Вони приносять багато незручностей сусідам, деякі відключені від комунікацій, тож взимку не опалюються: а це призводить до розбалансування температур всередині будинку. Багато хто тільки зареєстрований у Дружківці, а живе і працює за її межами.

Про стан роботи з питання обліку, збереження, заселення безхазяйного житла та здійснення контролю за його використанням говорили під час засідання виконавчого комітету, що відбулося 2 червня під керівництвом секретаря міської ради Костянтина Хорса.

Начальник Управління житлово-комунального господарства Віктор Гейченко зазначив, що у минулому та поточному роках за інформацією абонентських служб комунальних підприємств міста та за результатами обстеження багатоквартирних будинків і приватного сектору була відпрацьована інформація по 152 квартирах та 49 житлових будинках.

Щоб визначити форму власності виявленого житла робились запити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, а також до Дружківського міського бюро технічної інвентаризації. З’ясувалося, що 97 % обстеженого житла є приватизованим та має власників, які не проживають у відповідних квартирах. Але зі слів сусідів, вони або їх родичі все ж таки іноді навідуються туди особисто.

Комунальні квартири також були обстежені, по них  складені відповідні акти, в яких зазначена інформація про зареєстрованих осіб, котрі протягом тривалого часу в них не проживають. Щодо квартир, власники яких померли, а спадкоємці не прийняли спадщину, наразі готуються позови до суду про визнання спадщини відумерлою.

Проводилось обстеження й у багатоквартирних будинках Олексієво – Дружківки. Встановлено, що 50 квартир не мають ознак проживання, 9 з них приватизовані, 41- перебуває у комунальній власності. У 29 квартирах є зареєстровані особи, які фактично в них не проживають, у 12 - особи не зареєстровані. Дані жилі приміщення не відповідають санітарним і технічним нормам, тому не можуть бути розподілені згідно з квартирною чергою без проведення ремонтних робіт. Щоб зберегти комунальне майно у 12 комунальних квартирах були замінені дверні замки.

Від міського територіального центру соціального обслуговування також періодично надходить інформація щодо квартир, в яких раніше проживали мешканці міста, отримували у Центрі соціальні послуги та померли й близьких родичів не мають.

Сьогодні на обліку в Управлінні налічується 1 житловий будинок та 19 квартир. З них 2 квартири відремонтовані й можуть бути розподілені згідно квартирної черги, 5 квартир, які знаходяться у Дружківці та 12 квартир – в Олексієво – Дружківці, не відповідають технічним і санітарним вимогам й тільки після проведення в них ремонтних робіт можуть бути надані тим громадянам, які перебувають на обліку в позачерговому порядку.

Житло приватного сектору, яке тривалий час не експлуатується власниками за призначенням, не може бути визнане безхазяйним, якщо його власники відомі. Відповідно до законодавства України міська рада має право набути право власності на такі об’єкти лише у разі смерті власника та відсутності спадкоємців шляхом визнання у судовому порядку спадщину відумерлою. Але на сьогодні при відсутності дати народження, прізвища, ім’я та по батькові встановити факт смерті власника майже неможливо. У документах, які знаходяться у розпорядженні Дружківського міського бюро технічної інвентаризації зазначається тільки прізвище та ініціали власника. Всі ж архівні данні щодо виділення земельних ділянок під будівництво або надання права забудови будинку до 1992 року знаходяться на непідконтрольній українській владі території. Через це робота з безхозними житловими будинками просувається досить повільно. І, на жаль, ми бачимо, що з кожним роком більшу кількість складають приміщення саме приватної форми власності, через що практично неможливо застосувати заходи щодо передачі нерухомого майна до Дружківської міської територіальної громади.

«Попри всі складнощі робота по виявленню житла, яке надалі можливо буде розподіляти згідно з квартирною чергою, продовжується», - такою  оптимістичною нотою закінчив свою доповідь начальник Управління житлово-комунального господарства Віктор Гейченко.