Соціальна підтримка багатодітним сім’ям в Дружківській громаді

Діти – це майбутнє держави, найголовніший скарб суспільства, сенс життя кожної свідомої людини. Світ без війн, здоров'я близьких, любов найрідніших людей, щасливі очі дітей дають людині безмежне відчуття щастя. Дитині для повного і гармонійного розвитку її особистості необхідно зростати у сімейному оточенні, в атмосфері любові та розуміння.

Багатодітні сім’ї – той соціальний сектор, на який варто звертати увагу як державі, так і владі на місцях. Ці сім’ї є прикладом для інших. Але, в більшості випадків, вони потребують матеріальної допомоги. Станом на 1 листопада 2021 року у відділі з  питань культури,  сім’ї, молоді, спорту та туризму Дружківської міської ради зареєстровано 416 багатодітних родин, у яких виховується майже півтори тисячі дітей віком від 0 до 18 років. Поліпшення житлових умов потребують 69 багатодітних родин, які знаходяться на обліку в управлінні житлово-комунального господарства. У навчальних закладах громади освіту здобувають 1 462 дитини з багатодітних родин. Про те, яка соціальна підтримка багатодітним сім’ям надається в Дружківській громаді, говорили під час засідання виконавчого комітету міської ради.

Так, у першу чергу, треба своєчасно виявити сім’ї, які перебувають в складних життєвих обставинах та сім'ї, де батьки позбавлені батьківських прав або ухиляються від виконання батьківських обов'язків. Другим етапом роботи у цьому напрямку є постановка на облік, заведення особових справ, складання соціальних паспортів, індивідуальних планів соціального захисту учнів та соціально-психологічний супровід дітей з багатодітних сімей.

На сьогодні такі діти у повному обсязі забезпечуються підручниками та безкоштовно харчуються в шкільній їдальні. Також регулярно проходять благодійні акції «Протягни руку допомоги»,  «Подарунок другові», «Створи добро», «Доброта врятує світ», «Допоможемо дітям разом», «Підтримуємо своє здоров'я шляхом дотримування чистоти» тощо. У рамках таких акцій 43 дитини з багатодітних сімей отримали одяг, взуття, канцелярське приладдя, іграшки, книжки, продуктові набори, а також сертифікати на придбання товарів у мережі «Сільпо» та набори миючих засобів. З метою створення умов до самореалізації, розвитку творчих здібностей та зняття емоційної напруженості діти та їх батьки залучаються до активної участі у діяльності позашкільних закладів. На сьогодні понад триста дітей відвідують гуртки та спортивні секції.

На обліку в Дружківському  міському центрі  соціальних служб наразі перебуває 42 багатодітні родини, в яких виховується 154 дитини.  Під соціальним супроводом перебуває 8 багатодітних  сімей,  які опинились у складних життєвих обставинах. Регулярно проходять інформаційно-просвітницькі, навчальні заходи, які передбачають попередження та профілактику складних життєвих обставин. Здійснюється соціальна робота, спрямована на усунення причин, які заважають членам родини самостійно подолати складну життєву ситуацію, створюються сприятливі умови для подальшого самостійного розв’язання проблем, що виникають у розвитку й вихованні дітей. За направленням центру одну багатодітну родину влаштовано до Донецького обласного центру матері та дитини. Для розв’язання питань щодо перебування дітей в інтернатних закладах здійснено 62 оцінки потреб.

Влітку цього року найуразливішим багатодітним сім’ям була організована видача наборів засобів особистої гігієни від ЮНІСЕФ. Завдяки співпраці із Церквою «Дом спасіння», щомісячно надається гуманітарна допомога 11 багатодітним сім’ям у вигляді продуктових наборів. До Дня Незалежності України святкові продуктові набори отримали шість багатодітних родин. Напередодні Дня знань подарунки з канцелярським приладдям та рюкзаками для першачків отримали 20 дітей.

На обліку у службі у справах дітей наразі знаходиться 38 дітей із 19 сімей, які опинились у складних життєвих обставинах. З них 23 дитини виховуються у 6 багатодітних сім’ях. З дітьми та батьками систематично проводиться профілактична робота. Служба співпрацює з усіма зацікавленими органами та службами, громадськими організаціями та місцевою спілкою підприємців. Вже традиційно за кошти, виділені підприємцями міста, організовуються святкові заходи для дітей, сім’ям з дітьми надається допомога. Так, у поточному році 52 дитини із 13 багатодітних сімей отримали солодкі подарунки до Дня захисту дітей та напередодні навчального року, а батькам видані продуктові набори.

Також у Дружківській громаді організована робота щодо соціального захисту дітей, які мають право на отримання статусу постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Зазначений статус вже отримали 1070 дітей, з яких 183 – діти із 49 багатодітних сімей. А з вересня минулого року у Дружківській громаді запроваджена послуга патронатного виховання й створена перша патронатна сім’я. Протягом лютого – серпня 2021 року на вихованні в сім’ї патронатного вихователя перебувало 5 дітей із багатодітної сім’ї, у який існував ризик вилучення дітей. У результаті проведеної роботи вдалося мінімізувати чинники, які спричинили складні життєві обставини й на сьогодні діти повернулися на виховання біологічним батькам.

На обліку в управлінні соціального захисту населення стоїть 293 сім’ї, в яких виховуються 962 дитини. Протягом 2021 року 114 сімей отримали соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям, 6 сімей – допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, 80 сімей - допомогу при народженні дитини, 62 сім’ї – допомогу на дітей одиноким матерям. Також проведена виплата одноразової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року 177 одержувачам (454 дитини).