До відома

Відділ земельних ресурсів виконавчого комітету Дружківської міської ради звертає увагу землевласників та землекористувачів міста

   Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 489 від   25.11.2016 р. було затверджено новий «Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів». З 1 січня 2017 року новий порядок оцінки набув чинності та почав активно застосовуватись.

Важливим нововведенням порядку оцінки земель є уніфікація категорій «функціонального використання» (за якими визначають ключовий коефіцієнт у розрахунку нормативної грошової оцінки (далі – «НГО» земельної ділянки) та категорій земель і видів цільового призначення відповідно до Земельного кодексу. Внаслідок цього була скасована категорія функціонального використання «землі комерційного призначення» (з максимальним коефіцієнтом 2.5). Раніше до цієї категорії, окрім земель торгівлі та фінансових послуг, автоматично вносили ділянки з нерухомістю, що здається в оренду. До земель комерційного призначення могли зарахувати майже будь-яку земельну ділянку, яка використовувалась компанією «з метою отримання прибутку». Тепер сітка коефіцієнтів функціонального використання прив’язана до Класифікації видів цільового призначення земель, яка була затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 548 від 23.07.2010 р. Максимальний коефіцієнт функціонального використання 2.5 передбачений тільки для земель з окремими видами цільового призначення, а саме: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, будівель кредитно-фінансових установ, будівель ринкової інфраструктури, будівель закладів побутового обслуговування. Для всіх інших видів цільового призначення застосовуються суттєво нижчі коефіцієнти. Наприклад, для більшості видів земель промисловості це 1.2, для земель транспорту – 1.0, для земель рекреаційного призначення – 0.5. Прихована загроза нового порядку стосується земель, інформація про які не була внесена до відомостей Державного земельного кадастру, та земель, яких у відомостях Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки (2010 рік). Для таких земель при розрахунку НГО застосовувався коефіцієнт функціонального використання (Кф) 2.0. З набуттям чинності 17.07.2018 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27.03.2018 №162 цей коефіцієнт буде дорівнювати 3,0.

Перевірити наявність даних про земельні ділянки, які Ви використовуєте, у Державному земельному кадастрі можливо на Публічній кадастровій карті України (http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta). У разі їх відсутності необхідно вжити дії щодо внесення інформації про земельну ділянку до Державного земельного кадастру.


Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель міста Дружківка

21 грудня 2017 року відбувся брифінг «Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель міста Дружківка», який для представників місцевих ЗМІ провів начальник відділу земельних ресурсів виконавчого комітетуміської ради Сергій Петрусенко.

У першу чергу він зазначив, що практичне здійснення земельної реформи, упровадження приватної власності на земельні ділянки й платний характер використання землі вимагає створення економічного механізму регулювання земельних відносин, важливим елементом якого є оцінка землі. Прийняті на державному рівні ряд законодавчих актів про плату за землю, про оцінку земель, про приватизацію земельних ділянок дозволили ввести грошову оцінку в правове поле регулювання земельних відносин. Грошова оцінка стала одним із ключових елементів у реалізації державної політики оподаткування і ціноутворення.

Відповідно доЗакону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 – 7 років. У межах міста Дружківка така оцінка була проведена в 2009 році, введена в дію з 01 січня 2010 року. З часу виконання попередньої нормативної грошової оцінки відбулися значні зміни. У розвиток інфраструктури здійснено капіталовкладення для будівництва і реконструкції вулично-дорожньої мережі, будівництва та реконструкції існуючих мереж вуличного освітлення, інженерної підготовки території й благоустрою, значно збільшилася кількість земель комерційного використання, суттєво змінилися показники на ринку нерухомості.

Враховуючи вимоги діючого законодавства, Дружківською міською радою 12 травня 2017 року була затверджена оновлена нормативна грошова оцінка земель, розроблена Донецькою регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру». Зазначена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Дружківка пройшла експертизу в Держгеокадастрі України, про що є відповідний позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації.

Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель передбачається з 01 січня 2018 року. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру:земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель, а також для державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом.

Сергій Петрусенко звернув увагу, що у разі затвердження нової грошової оцінки земель разом з податковою декларацією подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зазначена довідка є адміністративною послугою і надається через Центр надання адміністративних послуг безоплатно. Також він зазначив, що наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, прихована загроза якого стосується земель, інформація про які не була внесена до відомостей Державного земельного кадастру та земель, стосовно яких у відомостях Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки (2010 рік). Для таких земель при розрахунку нормативної грошової оцінки застосовується коефіцієнт функціонального використання (Кф) 2.0. Для більшості видів земель цей коефіцієнт суттєво вищий за той, що відповідає цільовому призначенню ділянки.

Для того, щоб уникнути «сюрпризу» у вигляді застосування коефіцієнту 2.0, необхідно заздалегідь перевірити повноту інформації про земельну ділянку у відомостях Державного земельного кадастру, і,  у разі потреби, доповнити її. Якщо витяг з Державного земельного кадастру отримувався раніше, потрібно звернути увагу на поле «цільове призначення» на першій сторінці витягу – воно повинно містити цифровий код у форматі ХХ.ХХ, а формулювання цільового призначення повинно збігатись із передбаченою Класифікацією видів цільового призначення земель 2010 року. Відсутність будь-якого цифрового коду або наявність коду в іншому форматі (наприклад, Х.Х або Х.ХХ.Х, що характерне для Українського класифікатора цільового використання землі 1998 року) – означає високий ризик застосування коефіцієнту 2.0 при отриманні нового витягу з нормативної грошової оцінки.

Начальник відділу земельних ресурсів  наголосив, що тим, хто не отримував або отримував давно витяг з Державного земельного кадастру, варто перевірити інформацію про земельну ділянку на публічній кадастровій карті. Якщо пошук земельної ділянки за кадастровим номером не дає жодних результатів або в інформації про земельну ділянку не зазначений код цільового призначення у форматі класифікації 2010 року - це також означає високий ризик застосування коефіцієнту 2.0. У зазначених випадках до отримання нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки рекомендується доповнити відомості Державного земельного кадастру про земельну ділянку, звернувшись до місцевих органів Держгеокадастру. Враховуючи, що ці дії потребують деякого часу, начальник відділу земельних ресурсів рекомендував заздалегідь потурбуватись про врегулювання зазначеного питання.

Отримати додаткову інформацію по даному питанню мешканці Дружківки можуть у відділі земельних ресурсів (кабінет 114, 110 виконкому, тел. 4-25-60) та у відділі у м. Дружківці міжміського управління Держгеокадастру у м. Краматорську та Дружківці  ГУ Держгеокадастру у Донецькій області (кабінет 113,120 виконкому тел. 4-31-65). 


     У Дружківці виділятимуться земельні ділянки для учасників АТО

Воїни, які повернулися з поля запеклих боїв у ході проведення антитерористичної операції на сході України, формують нині особливу соціальну гілку українського суспільства, чиї потреби та запити намагається всіляко задовольнити влада. Чинний Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачає нині широкий спектр пільг для учасників бойових дій та їх сімей.

Серед них – першочергове надання земельних ділянок. Сьогодні відважні захисники, які героїчно боронять незалежність України, можуть на законних підставах отримати дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, як своєрідну подяку від держави за оборону її цілісності.

Дружківка не залишилась осторонь цього вкрай важливого питання. Нинішня ситуація з виділення земельних ділянок під забудову учасникам бойових дій стала лакмусовим папірцем рівня самосвідомості та патріотизму, тому це питання сьогодні є дуже актуальним та знаходиться на постійному особистому контролі міського голови Валерія Гнатенка. В межах наділених повноважень міська рада та її виконавчі органи продовжують докладати всіх зусиль для його вирішення.

Під час брифінгу заступника міського голови Олега Полякова, який відбувся 17 жовтня 2017 року представникам місцевих засобів масової інформації були надані детальні роз’яснення щодо стану виконаної роботи у цьому напрямку.

Олег Поляков розповів присутнім, що сьогодні на території Дружківки вже зарезервовані земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель з метою надання учасникам АТО.  З їх місцем розташування можна ознайомитись в АЛЬБОМІ-АТЛАСІ на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України за посиланням http://land.gov.ua. На даному ресурсі також розміщено інформацію щодо зарезервованих на території області та всієї України земельних ділянок з різним цільовим призначенням.

Заступник міського голови зауважив, що відповідно до Земельного кодексу передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян,зокрема учасникам АТО, проводиться один раз по кожному виду використання. Грошова компенсація замість надання у власність земельної ділянки чинним законодавством не передбачена. Крім того, Олег Поляков звернув увагу, що Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачає право на першочергове виділення земельних ділянок учасникам АТО лише для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва. В інших випадках ветеран війни має рівні права з іншими особами.

Про порядок отримання земельної ділянки відповідно до вимог встановлених Земельним кодексом України та Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» докладно розповів начальник відділу земельних ресурсів виконавчого комітету міської ради Сергій Петрусенко. Він зазначив, що громадяни України, які зацікавлені в одержанні земельних ділянок у власність, повинні подати до органу виконавчої влади або місцевого органу самоврядування за місцезнаходженням ділянки такі документи: клопотання, у якому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри, графічні матеріали, в яких зазначається бажане місце розташування ділянки, документ, що підтверджує участь в антитерористичній операції, копію особистого паспорту громадянина України та реєстраційного номера облікової картки платника податків. На підставі цих документів міською радою надаватиметься дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Начальник відділу містобудування та архітектури Ірина Сівоплясова зауважила, щорежим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». У разі відсутності такої містобудівної документації передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. У зв’язку з цим на замовлення виконавчого комітету міської ради виготовлено містобудівну документацію «Детальний план території розміщення житлових кварталів садибної забудови в мікрорайоні «Машинобудівників», м. Дружківка, яка наразі проходить процедуру громадських слухань та обговорень щодо врахування громадських інтересів з цього питання. Демонстраційний  матеріал  детального плану  розміщено  в приміщенні виконавчого комітету Дружківської міської ради (3-й поверх каб.312). За результатами проведення громадських слухань містобудівна документація після її затвердження буде використовуватись для відведення земельних ділянок з метою будівництва житлової садибної забудови в районі вулиць Курчатова, Фестивальна, Саксаганська та Комарова, про що додатково буде повідомлено у засобах масової інформації.

Також тривають роботи з розробки «Генерального плану з планом зонування території м. Дружківка», який розробляється та затверджується в інтересах територіальної громади міста з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Він визначатиме принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території міста Дружківки. Ірина Сівоплясова зазначила, що Генеральний план з планом зонування м. Дружківка – є комплексним планувальним документом та основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови територіальної громади Дружківки з урахуванням як історичних традицій забудови, збереження та відновлення історичних центрів, так і сучасних потреб розвитку й новітніх тенденцій містобудування.

 


Брифінг «Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель міста Дружківка»

31 травня 2017 року відбувся брифінг «Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель міста Дружківка», який для представників місцевих ЗМІ провів начальник відділу земельних ресурсів виконавчого комітету Дружківської міської ради Сергій Петрусенко.

В першу чергу він зазначив, що практичне здійснення земельної реформи, упровадження приватної власності на земельні ділянки і платний характер використання землі вимагає створення економічного  механізму регулювання земельних відносин, важливим елементом якого є оцінка землі.За його словами грошова оцінка, яка в умовах перехідного періоду до ринкової економіки дає можливість провести першочергову приватизацію земельних ділянок, створити об’єктивну основу для оподаткування земель має велике значення в створенні економічних принципів регулювання земельних відносин.

Прийняті на державному рівні ряд законодавчих актів про плату за землю, про оцінку земель, про приватизацію земельних ділянок дозволили ввести грошову оцінку в правове поле регулювання земельних відносин. Тож начальник відділу земельних ресурсів назвавгрошову оцінку одним із ключових елементів у реалізації державної політики оподаткування і ціноутворення.

Сферу застосування грошової оцінки земель визначає Земельний Кодекс України, Податковий Кодекс України, Закон України «Про оцінку земель» та «Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів». Сергій Петрусенко зазначив, що відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 – 7 років. У межах міста Дружківка така оцінка проведена в 2009 році, введена в дію з 01.01.2010 року.

Сергій Петрусенко звернув увагу, що з часу виконання попередньої нормативної грошової оцінки, відбулися значні зміни. У розвиток інфраструктури здійснено капіталовкладення для будівництва і реконструкції вулично-дорожньої мережі, будівництва та реконструкції існуючих мереж вуличного освітлення, інженерної підготовки території і благоустрою. Значно збільшилася кількість земель комерційного використання та суттєво змінилися показники на ринку нерухомості.

Враховуючи те, що термін її дії спливає, у березні 2016 року Дружківською міською радою прийнято рішення про проведення нормативної грошової оцінки земель. Робота виконана Донецькою регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру». Розроблена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Дружківка пройшла експертизу в Держгеокадастрі України, про що є відповідний позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації, та затверджена рішенням Дружківської міської ради. Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель передбачається з 01.01.2018 року.

Відповідно до ст. 5 Закону України «По оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру:земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності,втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад   50   гектарів   для   розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Також начальник відділу земельних ресурсів акцентував на тому, що відповідно до ст. 286.2 Податкового кодексу України у разі затвердження нової грошової оцінки земель разом з податковою декларацією подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зазначена довідка є адміністративною послугою і надається через Центр надання адміністративних послуг безоплатно. Також наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 489 затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.

Прихована загроза нового порядку стосується земель, інформація про які не була внесена до відомостей Державного земельного кадастру та тих, стосовно яких у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки (2010 рік). Для таких земель при розрахунку НГО застосовується коефіцієнт функціонального використання (Кф) 2.0. Для більшості видів земель цей коефіцієнт суттєво вищий за той, що відповідає цільовому призначенню ділянки.

Для того, щоб уникнути неприємних наслідків у вигляді застосування коефіцієнту 2.0, необхідно заздалегідь перевірити повноту інформації про земельну ділянку у відомостях Державного земельного кадастру та в разі потреби доповнити її.

Якщо раніше витяг з Державного земельного кадастру вже отримувався, то потрібно звернути увагу на поле «цільове призначення» на першій сторінці витягу – воно повинно містити цифровий код у форматі ХХ.ХХ, а формулювання цільового призначення повинно збігатись із передбаченою Класифікацією видів цільового призначення земель 2010 року. Як пояснив Сергій Петрусенко, відсутність будь-якого цифрового коду або наявність коду у іншому форматі (наприклад, Х.Х або Х.ХХ.Х, що характерне для Українського класифікатору цільового використання землі 1998 року) – означає високий ризик застосування коефіцієнту 2.0 при отриманні нового витягу з НГО.

Також він зазначив, що якщо витяг з Державного земельного кадастру не отримувався або отримувався давно, то варто перевірити інформацію про земельну ділянку на публічній кадастровій карті. Якщо пошук земельної ділянки за кадастровим номером не дає жодних результатів або якщо в інформації про земельну ділянку не зазначений код цільового призначення у форматі класифікації 2010 року, то це також означає високий ризик застосування коефіцієнту 2.0.

У зазначених випадках до отримання нової НГО земельної ділянки рекомендується доповнити відомості Державного земельного кадастру про земельну ділянку, звернувшись до місцевих органів Держгеокадастру. Враховуючи, що ці дії потребують деякого часу, начальником відділу земельних ресурсів було рекомендовано заздалегідь потурбуватись про врегулювання зазначеного питання.

Додатково нагадуємо, що у 2017 році закінчується термін дії великої кількості договорів оренди землі. Тому, щоб уникнути негативних наслідків, що можуть виникнути у разі недотримання строків поновлення договору, рекомендуємо завчасно (2 – 3 місяці) до закінчення договору оренди розпочати дії щодо процедури поновлення договору.

Отримати додаткову інформацію по даному питанню Ви можете у відділі земельних ресурсів (кабінет 114, 110 виконкому, тел. 42560) та у відділі у м. Дружківці міжміського управління Держгеокадастру у мм. Краматорську та Дружківці   ГУ Держгеокадастру у Донецькій області ( кабінет 113,120 виконкому тел. 43165).