Дружківська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» інформує!

13 січня - Всесвітній день боротьби з депресією

Всесвітній день боротьби з депресією відзначається 13 січня з метою підвищення обізнаності про це психічне захворювання, від якого страждають близько 300 мільйонів людей у всьому світі. Поширеність депресивних станів зростає з року в рік.

    Травма війни сьогодні зачепила всіх українців. Фахівці стверджують, що через неї матимуть депресії та інші психічні розлади близько 70% українців.

Депресія – психічний розлад, що характеризується патологічно зниженим настроєм (гіпотимією) із негативною песимістичною оцінкою самого себе, власного майбутнього та свого положення у світі, втратою інтересу до життя, хронічною втомою, що призводить до нездатності концентруватися на діяльності, виконувати буденні справи. У найгіршому випадку депресія може призвести до самогубства – це друга за частотою причина смерті серед молоді віком від 15 до 29 років.

Важливо звернути увагу на перші ознаки розвитку психічних порушень у себе, своїх близьких або колег. До сигналів, що потребують уваги, відносяться тривале (не менше двох тижнів): порушення сну; істотне зниження настрою; стійкі нав’язливі думки; втрата інтересу та задоволення від справ і дозвілля.

То ж як зберегти своє психічне здоров’я? Можна виділити п’ять основних компонентів –– це добрий сон,  збалансоване харчування, щоденна фізична активність, спілкування, робити собі приємно.

Для кожної людини якась одна зі складових буде первинна. Комусь, щоб відновитися і прийти в ресурс, допоможе біг чи швидка хода, комусь – кава з друзями, а комусь добре відіспатися.

Не переймайтесь, коли щось не виходить або припустились помилки, лише намагайтесь в майбутньому цього не повторювати, бо тоді ми загонимо себе в глибокий стрес. Відпочивайте вчасно, ще заздалегідь, до того, як втомитесь. Щоб налагодити дружнє спілкування - будьте вивіреними. Дотримуйтесь  8-ми годинного сну, пам’ятайте - краще недоїсти, ніж недоспати. Не збуджуйте свій мозок надмірним проведенням часу в інтернеті, особливо перед сном. Кожний новий день не повинен бути пустопорожнім. Звільняйте «свій комп’ютер» від занесених до нього неправильних стверджень, негативних думок, які заважають вам жити і підточують здоров’я. Стикаючись з любим негативним подразником, намагайтесь зобов’язати себе на нього не відповідати.

Пам’ятайте! Вживання алкоголю чи будь-яких інших психотропних чи наркотичних препаратів лише поглиблюють депресію! Паління також не є альтернативою порятунку від депресії.

Існує як психологічне, так і фармакологічне лікування помірної та важкої форми депресивних розладів. У разі виявлення ознак погіршення психічного здоров’я слід звернутися за професійною допомогою до психолога, психотерапевта чи психіатра.