20 березня - Всесвітній день обізнаності про травми голови

Травма голови - це будь-яке пошкодження головного мозку, черепа або скальпу. Вона може варіюватись від легкої шишки або синця до черепно-мозкової травми (ЧМТ). Важливо серйозно ставитись до всіх травм голови та звертатися до лікаря у разі проблеми.

Травми голови можуть статися з різних причи. Найчастіше черепно-мозкові травми (ЧМТ) фіксуються у дорожньо-транспортних пригодах, а наразі більшості таких травм сприяють військові дії. Усі ЧМТ  поділяються на такі види:

- струс головного мозку (порушення функції мозку без ушкоджень його речовини);

- забій головного мозку (травматичне пошкодження мозкової речовини в точці удару або на протилежному боці), коли до загальномозкових симптомів (головний біль; запаморочення; нудота; тимчасовий дзвін у вухах) приєднуються очагові ураження мозку;

- здавлення головного мозку (здавлювання самої речовини мозку кров’ю з пошкоджених судин або  кістковими уламками черепної коробки чи стороннім предметом).

Струс головного мозку – найчастіша травма голови. Характеризується триадою признаків: втрата свідомості, нудота та блювання, ретроградна амнезія.

Основні принципи надання першої допомоги при ЧМТ – спокій, фіксація, холод та термінова госпіталізація!

Як надати допомогу потерпілому у разі потреби?

  • • треба укласти потерпілого і підняти головний кінець;
    • прикласти до голови холод бажано через рушник, щоб не переохолодити місцеві тканини;
    • якщо потерпілий непритомний – слід надати йому стійке бічне положення, яке зменшує ймовірність западання язика і зводить до мінімуму можливість попадання блювотних мас або крові в дихальні шляхи; 
    • дуже часто травми (особливо поранення волосистої частини голови) супроводжуються значною кровотечею, яка може загрожувати життю потерпілого на місці події. За наявності рани та кровотечі треба виконати прямий тиск на рану, при необхідності – накласти пов’язку;
    • якщо у постраждалого відзначаються ознаки порушення цілісності кісток черепа, необхідно обкласти краї рани бинтами й лише після цього накладати пов’язку. При знаходженні в рані стороннього предмета слід зафіксувати його, обклавши серветками або бинтами, і накласти пов’язку. Виймати сторонній предмет заборонено;
    • терміново звернутися за медичною допомогою!

При травмах голови, навіть, на перший погляд не надто серйозних, рекомендовано звернутися за консультацією до лікаря-невролога. Тільки фахівець може провести об’єктивний огляд пацієнта та призначити діагностичні дослідження, щоб визначити ступінь тяжкості травми та призначити необхідне лікування.

Навіть після найскладнішої травми можна повернутися до звичного способу життя. Але за умови, що лікуванням займатиметься команда професіоналів.

Після травми голови дотримуйтесь фізичного та психічного спокою:

НЕ користуйтеся екранами комп'ютерів, НЕ займайтеся спортом, НЕ грайте у відеоігри, НЕ працюйте або навчайтеся щонайменше 24-48 год.

Не сідайте за кермо та не працюйте з механізмами протягом щонайменше 24 год.

Якщо ваш стан погіршується, поговоріть зі своїм лікарем або викличте швидку допомогу.

Аби запобігти травмам голови: контролюйте свій стан, що може вплинути на твердість ходи; контролюйте навколишнє середовище, що може привести до травми голови; їздіть завжди пристебнутими, в необхідних впадках – в шоломах; перевозьте дітей в автокріслі; не сідайте нетверезими або в наркотичному сп'янінні за кермо.

Бережіть себе!

ДРУЖКІВСЬКА  ФІЛІЯ ДУ «Донецький оцкпх МОЗ»