РОЗʼЯСНЕННЯ ЩОДО ВИПЛАТ ЗА ЛІКАРНЯНИМИ ПО ВАГІТНОСТІ ТА ПОЛОГАХ

Починаючи з 01 січня, органом, який відповідає за прийняття заяв-розрахунків та фінансування лікарняних і декретних допомог, є Пенсійний фонд України.
В Україні працюючі жінки при виході у відпустку по вагітності та пологах отримують відповідну допомогу. Підставою для її призначення є листок непрацездатності, сформований на підставі медичного висновку.
Це передбачено Законом України від 21.09.2022 № 2620-IX “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Детальніше за посиланням: http://surl.li/einzp

Допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), інших підставах, передбачених законом, - у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.
Наразі, скоротився строк розгляду документів для призначення допомоги по вагітності та пологах, та становить 3 робочі дні з дня надходження листка непрацездатності.
Лікарняний, зазвичай, видається з 30 тижня вагітності. Проте жінки, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (1-3 категорія), можуть піти в декретну відпустку раніше – з 27 тижня вагітності.
Оплачувана відпустка по вагітності та пологах надається тривалістю:
126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після), а в разі ускладнень під час пологів або народження двох чи більше дітей – додатково надається 14 календарних днів відпустки;
180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок, віднесених до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Варто зазначити, що обчислюються саме календарні дні.
Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати.
Розмір допомоги за один день декретної відпустки обчислюється шляхом ділення заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів перебування в трудових відносинах.
Розмір виплат жінок-підприємниць залежить від величини єдиного соціального внеску, який вони сплачували протягом останнього року.
У розрахунковому періоді (12 місяців) не враховуються календарні дні, які не відпрацьовані з поважних причин:
Прийняття рішень про оплату лікарняних (протоколи) - відтепер компетенція роботодавців або уповноважених ними осіб. Комісії соцстрахування або уповноважені із соціального страхування не залучатимуться.
Відведено 5 днів на повідомлення працівника про відмову в оплаті лікарняних.

Зверніть увагу, дата фінансування декретної допомоги прямо залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку на виплату коштів працівнику.
Після того, як кошти перераховано на рахунок страхувальника, виплата допомоги здійснюється страхувальником у найближчий, після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після надходження коштів від Пенсійного фонду.
Пенсійний фонд України здійснює виплату лише за лікарняним у зв’язку з вагітністю та пологами. Для отримання допомоги при народженні дитини необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення.
Більше інформації читайте за посиланням  http://surl.li/ejsjv.