Нові правила військового обліку
З 5 січня діють нові правила військового обліку, затверджені Постановою Кабміну від 30 грудня 2022 р. № 1487, які вже встигли викликати жваве обговорення у суспільстві. Розібратися, де правда, а де міф, пропонуємо у рубриці #StopФейк.
1.Змінено підстави надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації - Міф
Підстави надання відстрочки від призову під час мобілізації визначені на рівні закону та закріплені у ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Тобто, нові Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі - Правила) їх не змінюють.
Хто має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та як її отримати розповідали https://cutt.ly/q2HsGPq
2.Новий Порядок передбачає обовʼязок військовозобовʼязаних інформувати “військкомати” (ТЦК та СП) про наявність підстав надання відстрочки, а також зміну облікових даних - Правда
Відповідно до підп. 8 п. 1 Правил призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні особисто повідомляти в 7-денний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
3.Усі військовозобовʼязані повинні протягом 7 днів із набрання чинності Правилами звернутися до “військкоматів” для уточнення даних - Міф
Звертатися потрібно у випадках, описаних вище, а також в 7-денний з дня прибуття до нового місця проживання для взяття на військовий облік.
Окрім того, відтепер у виконкомів місцевих рад з’явився обов’язок інформування “військкоматів” у 7-денний строк про чоловіків, які:
-прибули для проживання з інших адміністративно-територіальних одиниць без зняття з військового обліку за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання;
-вибули до нового місця проживання без зняття з військового обліку.
4.Тепер повістки будуть надходити і через Дію - Міф
По-перше, Мінцифра спростувала таку інформацію.
По-друге, така можливість НЕ передбачена законодавством. Розглядається можливість впровадження цифрових військово-облікових документів та повідомлення про зміну місця проживання / облікових даних, а НЕ видача повісток через Дію.
5.Посольства та консульства отримали право повертати військозобовʼязаних із-за кордону та видавати повістки - Міф
Змінами передбачено, що дипломатичні установи України сприяють поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час. Проте конкретні повноваження чи процедури, за допомогою яких таке сприяння буде відбуватися, залишаються невизначеними. Зі змісту нового Порядку не випливає можливість вручення повісток чи проведення заходів з примусової депортації громадян, які підлягають мобілізації. Крім того, аналогічне повноваження уже було у попередньому підзаконному акті з питань військового обліку.
6.Відтепер всі жінки підлягають військовому обліку - Міф
Військовому обліку підлягають жінки, які:
-мають медичну або фармацевтичну спеціальність;
-за власним бажанням, якщо мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю https://cutt.ly/Y2Hcnuz.
7.Жінки, так само як і чоловіки, зобовʼязані предʼявляти військово-облікові документи при прийнятті на роботу - Частково правда, але:
По-перше, це стосується тільки жінок, які підлягають військовому обліку.
По-друге, жінки, які здобули освіту за медичною / фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку можуть працевлаштуватися як невійськовозобов’язані ДО 31 грудня 2026 року.
8.На роботодавця покладається обовʼязок ведення військового обліку на підприємстві та повідомлення “військкоматів” про прийняття на роботу, звільнення військовозобовʼязаних - Правда
-На підприємствах, установах та організаціях (незалежно від форми власності) повинна визначатися особа (особи), відповідальна (-ні) за ведення військового обліку.
-Роботодавець зобовʼязується інформувати “військкомати” про прийняття на роботу, звільнення військовозобовʼязаних у 7-денний строк.
Детальніше про військовий облік та мобілізацію - у чат-боті Юридичний порадник для ВПО «Вибрати питання» - «сім'я, освіта, захист, інше» - «військові та надзвич.дії» - «мобілізація та призов»:
https://chatbot.r2p.org.ua/
Viber: https://cutt.ly/zzeWP2q
Telegram: https://cutt.ly/qzeW2sX
Facebook (Messenger): http://m.me/IDP.legal.aid
International Rescue Committee
Програма EGAP