Небезпека забруднення питної води в паводковий період
Ще значна частина населення, з різних причин, користується водою з джерел нецентралізованого водопостачання: шахтних або трубчатих (свердловини) громадських або індивідуальних колодязів. Тому власникам джерел водо забезпечення потрібно приділяти увагу до якості води в них для безпечного її вживання.
За даними лабораторних досліджень питної води нецентралізованого водопостачання на території Дружківської територіальної громади за 2023 рік 15% проб води не відповідали нормативам за мікробіологічними показниками. Щодо води з індивідуальних колодязів, то до половини досліджених проб мали мікробне забруднення.
У весняний період через паводок, відлигу, дощі збільшується вірогідність мікробного забруднення водоносних горизонтів, особливо ґрунтових вод і, як наслідок, води з нецентралізованих джерел водозабезпечення. Патогенними агентами можуть бути бактерії, віруси, найпростіші та гельмінти, збудники мікозів, наявність яких у воді можуть викликати такі захворювання як холера, черевний тиф, паратифи, гепатит, дизентерія, вірусні гастроентероколіти, гельмінтоз та ряд інших захворювань.
В зв'язку з чим нагадуємо про основні вимоги до влаштування об’єктів нецентралізованого водопостачання:
- місця влаштування колодязів, бюветів, каптажів джерел слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, на відстані не менше ніж 50 м для громадських та не менше ніж 20 м для індивідуальних колодязів від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод;
- наземна частина колодязя влаштовується не менш як на 0,8 м вище поверхні землі, повинна щільно закриватись кришкою, або оголовок вміщують у будку;
- для підйому води із громадського колодязя слід застосовувати відро для загального користування;
- біля колодязя слід влаштовувати підставку для відер, навколо споруди повинні бути огорожа (радіусом не менше 2 м);
Детальніше (https://www.facebook.com/photo/?fbid=407043115349960&set=a.151027417618199)