Дружківська філія Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб інформує

Про рентгенорадіологічні процедури.

Мінімізація  для здоров’я людини різного роду несприятливих факторів є особливо актуальною в  час воєнного стану, коли людина стикається з більшою їх кількістю та інтенсивністю.

Одним з таких факторів є негативний вплив іонізуючого випромінювання, яке людина зазнає при рентгенорадіологічних процедурах. Невеликі в цілому дози опромінення при рентгенівській діагностиці несуть  в собі ризики виникнення віддалених соматико-стохастичних ефектів (пухлин, лейкемії, генетичних захворювань, таких як хвороба Дауна, синдром Тернера). Ці ризики зростають із величиною дози, яку отримує людина, та залежать від ряду факторів, зокрема від методу дослідження.  Відомо, що низькі дози опромінення людина отримує при рентгено-стоматологічних дослідженнях, рентгенографії; середі – при флюорографії; високі дози можна отримати при комп’ютерній томографії (КТ), ангіографії, радіонуклідній діагностиці в залежності від застосовуваного ізотопу . Такий популярний метод дослідження як магнітно-резонансна томографія (МРТ) не є джерелом іонізуючого випромінювання.

Законодавством регламентуються граничні рівні медичного опромінювання (ефективна доза), зокрема при профілактичних обстеженнях – 1 мілізіверт в рік (1 мЗв/рік); при неонкологічних хворобах для у уточнення діагнозу – 20 мЗв/рік; при онкологічних хворобах – до 100 мЗв/рік (ДСанПіН 6.6.3-150-2007).

Радіаційна безпека населення при рентгенологічних процедурах повинна передбачати принципи  виправданості та неперевищення.

Принцип виправданості полягає у тому, що опромінення, що проводяться, повинне приносити більшу користь людині в порівнянні з можливою шкодою, та повинне бути обґрунтованим і призначене тільки лікарем для отримання діагностичного або терапевтичного ефектів, які неможливо одержати іншими методами діагностики і лікування.

 Принцип неперевищення полягає в додержанні вищезазначених доз опромінення. Наприклад середня ефективна доза при рентгенографії легенів за 1 знімок становить до 0,35 мЗв , при КТ грудної порожнини 10 мЗв (наказ МОЗ від 18.07.2001 №295).

Для додержання зазначених принципів від лікарів-рентгенологів вимагається, що проведення будь-якої рентгенологічної діагностичної процедури повинно бути націлене на максимальне зниження дозового навантаження і використання найбільш заощадливих режимів обстеження, застосування захисних засобів, особливо це стосується дітей. Значення отриманої доза повинні заноситись в лист обліку дозових навантажень, який особливо важливий при багаторазових рентгенологічних обстеженнях впродовж року. Пацієнту повинна надаватися повна інформація про очікувану і отриману ним дозу опромінення і про можливі наслідки.

 ДРУЖКІВСЬКА  ФІЛІЯ ДУ «Донецький оцкпх МОЗ»