26 листопада – Міжнародний день боротьби з ожирінням
Ожиріння – хронічне рецидивуюче захворювання, що характеризується надмірним нагромадженням жирової тканини в організмі.
Ожирінням вважається вага людини з індексом маси тіла (ІМТ) більше 30, яку легко розрахувати поділивши вагу тіла на зріст в квадратних метрах. Наприклад, якщо ваша вага 80кг, а зріст 1,7м, то 80: (1,7x1,7)=27,7, що вже є надлишковою масою тіла.
Наслідки ожиріння можна розділити на три групи: фізичні, психологічні та соціальні.
Фізичні. Люди з надмірною вагою та ожирінням мають підвищений ризик виникнення таких хвороб, як: ішемічна хвороба серця, гіпертонія, інсульт, цукровий діабет 2 типу, деякі види раку, проблеми з фертильністю, неалкогольна жирова хвороба печінки, захворювання опорно-рухового апарату. Ці умови призводять до передчасної смерті та значної втрати працездатності.
Психологічні. Ожиріння може призвести до таких психологічних проблем, як: депресія, тривога, низька якість життя, низька самооцінка, невдоволення тілом.
Соціальні. Люди з ожирінням також можуть відчувати соціальні труднощі, такі як: частіше страждають від упереджень і дискримінації в деяких ситуаціях (наприклад, працевлаштування, подорожі, навчання, медицина, торгівля тощо); менша кількість друзів, нижчий освітній рівень; нижча робоча зайнятість.
Надмірній вазі та ожирінню можна запобігти. Ключем до успіху є досягнення енергетичного балансу між спожитими калоріями, з одного боку, і використаними калоріями, з іншого боку .Величина добових енерговитрат залежить від характеру роботи та фізичного навантаження: при розумовому виді діяльності – не більше 2,5 тис. ккал на добу; при середній фізичній праці – 3200 ккал на добу; при тяжкій фізичній праці та активному способі життя вони досягають 4 тис. ккал на добу та більше.
Щоб запобігти надмірній вазі та ожирінню необхідно обмежити споживання енергії із загальних жирів і перемістити їх споживання з насичених жирів на ненасичені; збільшити споживання фруктів і овочів, а також бобових, цілозернових і горіхів; обмежити споживання цукру. Кількість ккал, що надходить з їжею можна вирахувати знаючи, скільки в їжі білків, жирів та вуглеводів, калорійність яких складає 4,2; 9,3 та 4,2 ккал в 1 грамі відповідно.
А щоб збільшити кількість споживаних калорій Особам з ожирінням рекомендуються фізична активність – біг, плавання, їзда на велосипеді. Найбільш прийнятним видом фізичного навантаження слід вважати ходьбу, яка повинна бути регулярною, помірної інтенсивності, щоденною, починаючи з 10 хвилин на день, з поступовим збільшенням тривалості до 30-40 хвилин, з включенням коротких (10-15 хвилин) епізодів швидкої ходьби.
Так чи інше людям з ожирінням необхідно проконсультуватися з лікарем.
Дружківська філія ДУ «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ»