Дружківська філія Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб інформує

До міжнародного дня боротьби з розладами харчової поведінки

30 листопада відзначається Міжнародний день боротьби з розладами харчової поведінки. Ця ініціатива, спрямована на підвищення обізнаності про важливість профілактики та раннього виявлення цього виду розладу харчової поведінки, а також на те, щоб уникнути стигматизації та надмірних соціальних суджень, які часто оточують цей вид захворювання.

Харчові розлади це розлади харчової поведінки (РХП) або розлади, пов'язані із споживанням їжі — клас психічних розладів, пов'язаних із порушеннями прийому їжі. Це патологічні харчові звички, котрі негативно впливають на фізичне чи психічне здоров'я людини, і включають психогенне переїдання (вживання великих кількостей їжі протягом короткого часу), нервову анорексію (патологічно обмежене харчування з негативними наслідками для організму), нервову булімію (переїдання зі спробами позбутися з'їденого), спотворення смаку (вживання неїстівних товарів), розлад вибіркового харчування (знижений чи відсутній інтерес до їжі), та інших. РХП не включають ожиріння і є психічними розладами з найвищою смертністю.

Причини РХП виявлені не до кінця: комплексно впливають спадковість, фізіологія, психопатологія, особистісні риси, батьківсько-дитячі стосунки в ранньому розвитку та різні види соціокультурного тиску. Надвисока роль ідеалізації худорлявості західною культурою, зокрема, в ЗМІ. Харчові розлади мають близько 12 % людей, зайнятих у хореографії. Постраждалі від сексуального насильства теж більш схильні до розвитку РХП.

Анорексія і булімія трапляється в жінок у десять разів частіше, ніж у чоловіків. Зазвичай анорексія і булімія маніфестують у пізньому дитинстві або ранній дорослості. Щодо інших РХП строки початку не прояснені.  Але взагалі ці захворювання вражають людей різного віку, статі та соціального становища.

Для багатьох РХП є ефективним лікування, яке включає психотерапію, збалансоване харчування, нормальну кількість фізичних вправ та скорочення зусиль щодо позбавлення від їжі. Іноді потрібна госпіталізація. Від декотрих пов'язаних симптомів можуть використовуватись ліки. За п'ять років близько 70 % людей з анорексією і 50 % людей з булімією виліковуються. Одужання від психогенного переїдання є менш чітким і оцінюється у від 20 % до 60 %. Як анорексія, так і булімія підвищують ризик смерті.        

Розлади харчової поведінки у дітей і підлітків мають свої особливості та серйозні наслідки для фізичного та психічного розвитку. До основних симптомів розладу харчової поведінки належать зниження ваги або нездатність до набору ваги відповідно до вікових норм, постійне незадоволення своїм тілом, навіть при нормальній вазі, відмова від їжі або різке обмеження калорій, надмірна фізична активність, а також соціальна ізоляція або уникнення спільних прийомів їжі. Для запобігання розвитку РХП важливо виховувати у дітей здорове ставлення до свого тіла та їжі, а також критично оцінювати медійний вплив. Своєчасне виявлення симптомів та підтримка з боку сім’ї і шкільних психологів можуть допомогти уникнути серйозних ускладнень. 

За матеріалами  ДРУЖКІВСЬКОЇ  ФІЛІЇ  ДУ «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я  УКРАЇНИ» , Краматорського районного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області